לתיאום פגישה והתייעצות: 03-9000434

הסכם מייסדיםכשמתחילים לעבוד ביחד על עסק או מיזם חדש כשותפים בדר”כ יש אידיליה. אתם מסתדרים נהדר, רואים את המטרה העסקית המשותפת לנגד עינכם ומדמיינים כיצד אתם צומחים ביחד.

אך מה יקרה אם לפתע יהיו בינכם חילוקי דעות? דעתו של מי תהיה הקובעת?

לשם כך, רצוי שהצדדים יעגנו ביניהם הסכם מייסדים כתוב.

הסכם מייסדים או הסכם בעלי מניות הוא מסמך משפטי הבא להסדיר את היחסים המשפטיים בין כלל השותפים במיזם. הוא מתאים ליזמים שהחליטו לפעול במשותף, בדרך של שותפות ואיחוד כוחות משותפים לשם הוצאתו של המיזם לפועל.

מדוע חשוב לעגן את יחסי השותפות בהסכם מייסדים?

 • ההסכם בא להסדיר את ההבנות ומעניק הגנה על זכויות של כל שותף במיזם, בפרט בנוגע לבעלות במיזם ולסוגיות של קניין רוחני. חשוב להבין שיש חשיבות לעריכת הסכם גם בשלבים הראשונים שבהם מתאחדים היזמים, כי מה שלא עלה על הכתב עד כה – יהיה קשה מאוד להוכיח אותו בעתיד.
 • בנוסף, הסכם מייסדים מעניק גם וודאות משפטית תוך הקניית כללי משחק ברורים לכל סיטואציה ותרחיש ביחסים של השותפים למיזם.

לפני שמתחילים לעבוד על להסכם מייסדים, מומלץ לעמוד על העקרונות הבאים:

 • עיתוי ומועד עריכת וחתימת הסכם המייסדים– לעתים נוטים לדחות זאת, לשלבים מאוחרים ואף מאוחרים מדיי. ככל שחולף הזמן והעבודה המשותפת במיזם מתקדמת ולא נחתם הסכם – הרבה יותר קשה להסכים על נקודות שקשורות ליחסים ולמחויבויות ובמיוחד לבעלות במיזם. הסיבה היא שכשחולף הזמן נוצרים פערים גדולים בציפיות הצדדים ונקודת ההתחלה שהייתה לנו משתנה. לכן, רצוי לגבש את ההסכמות על הכתב בשלב הראשוני כאשר אנו מגיעים ממקום “נקי”.
 • מנגנוני היפרדות (פירוק השותפות במיזם)– חשוב לקבוע כללים איך נפרדים ואיך מחלקים את הנכסים והבעלות במיזם. זה יכול להיות ממש חלוקה בנכסים או חלוקה בשווי המוערך של המיזם. מנגנונים נוספים מוכרים הם למשל, בדרך של רכישת או מכירת חלקו של אחד השותפים במיזם ליתר השותפים או לצד שלישי.
 • מה כל אחד תורם ומביא איתו למיזם – על כל הסכם מובנה להתבסס, בין היתר, על מה כל שותף במיזם תורם, מביא איתו ונרתם ומשיג משאבים לטובת המיזם.
 • קבלת החלטות במיזם ושליטה– חשוב לקבוע אילו החלטות שקשורות למיזם תהיה בהסכמה של כל המייסדים של המיזם, או בהסכמה של רוב רגיל, למי מהשותפים בהתקיימות נסיבות מסוימות יש זכות וטו, למשל.

בין אם אתם בתחילת הדרך העסקית המשותפת ובין אם אתם כבר צועדים כברת דרך יחדיו אך טרם ניסחתם הסכם מייסדים, אנו ממליצים לפנות עוד היום למשרד עו”ד המתמחה בתחום כדי להסדיר בינכם את היחסים ולהיות רגועים בהמשך הדרך להצלחתכם המשותפת.

למשרדנו ניסיון רב בליווי מיזמים, שותפויות ופעילויות עסקיות. נשמח להעניק לכם ליווי משפטי לאורך כל הדרך. הקו המנחה אותנו הוא ראיית טובתו של הלקוח ותמיכה במטרות החברה ופעילותה העסקית, תוך צמצום סיכונים ומיקסום הפוטנציאל העסקי שלה וקידומה לאטרקטיבית עבור משקיעים.

לתיאום פגישת ייעוץ מלאו פרטים ב”צור קשר”

המדובר במסמך יסוד משפטי, אשר מסדיר את היחסים המשפטיים בין השותפים לאותו עסק. הסכם המייסדים מעניק הגנה על זכויות של כל שותף בעסק, בפרט בנוגע לבעלות וקניין רוחני.

 

חשוב להבין שיש חשיבות לעריכת הסכם גם בשלבים הראשונים שבו מתאחדים השותפים לעסק, שכן מה שלא עלה על הכתב עד עכשיו – יהיה קשה מאוד להוכיח אותו בעתיד.
הסכם מייסדים מעניק גם וודאות משפטית תוך הקניית כללי משחק ברורים לכל סיטואציה ותרחיש ביחסים של השותפים לעסק.

 

לפני שמתחילים לעבוד על להסכם מייסדים, מומלץ לעמוד על העקרונות הבאים:

 • עיתוי ומועד עריכת וחתימת הסכם המייסדים – לעתים אנו נוטים לדחות זאת לשלבים מאוחרים ואף מאוחרים מדיי. ככל שחולף הזמן והעבודה המשותפת בעסק מתקדמת ולא נחתם הסכם – הרבה יותר קשה להסכים על נקודות שקשורות ליחסים ולמחויבויות ובמיוחד לבעלות בעסק. הסיבה היא שכשחולף הזמן נוצרים פערים גדולים בציפיות הצדדים ונקודת ההתחלה שהייתה לנו בהתחלה – משתנה כבר. לכן, רצוי לגבש את ההסכמות על הכתב בשלב הראשוני כאשר אנו מגיעים ממקום “נקי”.
 • מנגנוני היפרדות (פירוק השותפות במיזם) – חשוב לקבוע כללים, אשר יגדירו כיצד נפרדים ומחלקים את הנכסים והבעלות בעסק המשותף. ההיפרדות יכולה להתבצע בדרך של חלוקה בנכסים או חלוקה בשווי המוערך של הפעילות העסקית. מנגנונים נוספים מוכרים הם למשל, בדרך של רכישת או מכירת חלקו של אחד השותפים בעסק ליתר השותפים או לצד שלישי ועוד.
 • מה כל אחד תורם ומביא איתו לעסק – על כל הסכם מובנה להתבסס, בין היתר, מה כל שותף במיזם תורם, מביא איתו ונרתם באמצעות השגת משאבים לטובת המיזם.
 • מהי המסגרת המשפטית הנכונה לפעילות העסקית – האם התאגדות של החברה בע”מ, שותפות, או עסק חברתי?
 • קבלת החלטות בעסק ושליטה – חשוב לקבוע אילו החלטות שקשורות לעסק תהיה בהסכמה של כל המייסדים של המיזם, או בהסכמה של רוב רגיל, למי מהשותפים בהתקיימות נסיבות מסוימות יש זכות וטו, למשל.
דילוג לתוכן